Tłumiki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat tłumików.

Tłumiki samochodowe - interesujące fakty i porady

Wiele osób zastanawia się nad żywotnością tłumików samochodowych szczególnie, że nie ma na nie gwarancji. Warto wiedzieć, jak długo część ta jest w stanie wytrzymać, by po upływie określonego czasu dokonać regeneracji bądź wymiany.

Tłumiki, które są elementem układu wydechowego pojazdu, służą do redukcji poziomu hałasu oraz prawidłowego przetwarzania spalin w samochodzie. Choć - w zależności od marki i typu auta - tego rodzaju elementy różnią się między sobą, cechą wspólną wszystkich modeli samochodów jest budowa układu wydechowego, gdzie można wyróżnić tłumik przedni, środkowy i końcowy.

Rdza jako przyczyna uszkodzeń tłumików

Uważa się, że tłumik samochodowy to jedna z najszybciej rdzewiejących części pojazdów. Choć zakłady, które produkują części samochodowe, swoje elementy układu wydechowego reklamują jako najlepsze i trwałe, nikt tak naprawdę nie jest w stanie zagwarantować ich długiej żywotności. Z tego też powodu gwarancja na tłumiki nie jest udzielana.

Okres, w którym może dojść do korozji tego elementu jest różny. Wszystko uzależnione jest od stopnia uszkodzeń mechanicznych oraz eksploatacji pojazdu. Nawet jakość paliwa i jakość dróg, po których porusza się pojazd, mogą wpłynąć na żywotność tłumika samochodowego. Jednocześnie warto mieć świadomość, że element ten ulega zużyciu nawet wtedy, gdy pojazd nie jest używany, lecz stoi w garażu. Przyjmuje się jednak, że okres żywotności tłumika wynosi 3-4 lata. Po tym czasie koniecznością jest weryfikacja stanu tego elementu i w razie potrzeby - dokonanie naprawy bądź wymiany.

Ceny tłumików samochodowych

Ceny tłumików samochodowych są dość zróżnicowane. Koszt tego rodzaju elementu uzależniony jest od jego producenta oraz modelu pojazdu. Warto jednak mieć świadomość, że polskie części układu wydechowego (produkowane m.in. w Ostrowie Wielkopolskim) są znacznie tańsze niż te markowe, pochodzące z importu. Nie oznacza to, że rodzime elementy są gorsze. Nieco droższe od typowych tłumików są te przeznaczone do samochodów sportowych oraz pojazdów ciężarowych.

Najwyższą ceną charakteryzują się te elementy układu wydechowego, które przygotowywane są pod tuningowane auto (tzw. tłumiki dedykowane).

Rodzaje tłumików

Producenci

Popularne tematy