Tłumiki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat tłumików.

Tłumiki motocyklowe - interesujące fakty i porady

Nie tylko samochody, ale również motocykle wyposażone są w tłumiki, także w wersji sportowej. Warto wiedzieć, czym się kierować przy wyborze tego elementu układu wydechowego, by część spełniania swoje funkcje.

Ważny wybór tłumika

Tłumiki motocyklowe stanowią istotną część układu wydechowego pojazdów. To od nich zależy zarówno prawidłowe spalanie, jak i poziom generowanego hałasu. Warto mieć świadomość, że przy ich wyborze, podobnie jak w przypadku modeli do samochodów, istotne znaczenie ma konkretny model motocykla. Najlepiej sprawdzają się oryginalne tłumiki, gdyż nie ryzykujemy, że kupimy element, który nie będzie pasował do naszego pojazdu. Choć wszyscy fani motoryzacji doskonale o tym wiedzą, w praktyce decydują się nie tylko na podróbki części, ale i na montaż samochodowych tłumików końcowych.

Sportowe wersje tłumików

Tłumiki do motocykli mogą posiadać swoje sportowe wersje. Tego rodzaju elementy - dla rzeczywistego usprawnienia osiągów pojazdu - powinny być montowane w ramach wymiany całego układu wydechowego. Niezastosowanie się do tych wymogów sprawi, że sam tłumik sportowy nie przyniesie większych zmian.

Okres żywotności tłumików do motocykli

Tak jak w przypadku tłumików samochodowych, tak i elementy przeznaczone do motocykli są jednym z najszybciej psujących się części pojazdu. Dlatego na ich regenerację lub wymianę trzeba być zawsze przygotowanym.

By zmniejszyć koszty związane z zakupem nowego tłumika, można zdecydować się na używane elementy. Specjaliści odradzają jednak ich zakup ze względu na to, że taka część nosi już znamiona użytkowania. W efekcie znacznie trudniej jest określić jego faktyczną żywotność.

Tłumiki a modele motocykli

Nie wszystkie motocykle wyposażone są w tłumiki. Choppery, które mają mniejszy zbiornik paliwa, posiadają układ wydechowy bez tej części. Takie pojazdy mają mniejszą moc, a ich gniazda zaworowe zużywane są znacznie szybciej. Motocykl bez tłumika nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, ponieważ generowany hałas naraża nas na utratę słuchu. Warto jednocześnie mieć świadomość, że podobne oddziaływanie na nasz słuch mają tłumiki przelotowe. Choć ich montaż przyczynia się do podniesienia mocy silnika, może równie dobrze przyczynić się do jego zniszczenia. Należy więc dobrze rozważyć opcję założenia tego rodzaju części.

Szczególną kategorią są motocykle żużlowe. Mają one nieco inne, niż reszta motorów, tłumiki. W 2010 roku weszło rozporządzenie, nakazujące montaż takich części, które nie będę generowały hałasu wyższego niż 115 dB.

Rodzaje tłumików

Producenci

Popularne tematy